English (United Kingdom)Slovenčina (Slovenská republika)

Cestovateľský blog

Chystáte sa navštíviť Jeruzalem?

               Je to niečo celkom odlišné, ako navštíviť akékoľvek iné dovolenkové destinácie. Predovšetkým si treba uvedomiť, kam vlastne idete. Tomu potom treba prispôsobiť svoje vystupovanie, triezve oblečenie, pohodlné obutie i slušné chovanie. Váš vstup do mesta je obrovským krokom do dejín, kultúr, ale predovšetkým do stále živých náboženstiev, architektúry, vôní, gastronómie, remesiel a tradícií. Čaká vás explózia emócií, vnemov a rešpektu.

Jeruzalem je jedno z najstarších miest na svete a okrem toho je to centrum troch svetových náboženstiev: židovského, islamského a kresťanského. Genius loci – duch tohto mesta, jeho založenie sa datuje až do 4.tisícročia p.n.l., a vinie sa až do dnešných dní. Tu žil kráľ Šalamún, tu bola uložená archa úmluvy, tu bol zbičovaný a ukrižovaný Ježiš, a tu vystúpil na nebesia prorok Mohamed. Tu sa nachádza miesto budúceho posledného súdu, vstup na nebesia, ale aj vstup do samotného pekla.

               Samotné staré mesto je postavené na troskách a tie sú zase postavené na ešte starších troskách mesta, ktoré prežilo vpády cudzích armád, kmeňov a nadvládu premnohých dobyvateľov. Keby ste chceli naštudovať celé dejiny Jeruzalemu, neviem, neviem, či by na to stačil jeden ľudský život. Staré mesto, ktoré tvorí centrum Jeruzalema, je ohraničené hradbami, a vstupuje sa doň bránami v opevnení. Mesto je rozdelené na 4 časti: Arabskú, židovskú, kresťanskú a arménsku a každá z nich vám prinesie potešenie, údiv a poznanie.

               Počas svojej návštevy by ste nemali vynechať Olivovú horu, ktorá vám poskytne panoramatický pohľad na staré mesto,   Múr nárekov, ktorý je tvorený západnou stenou Šalamúnovho chrámu, určite by ste mali vykročiť po Via Dolorosa – uličke, kade Ježiš niesol svoj kríž a navštíviť Chrám božieho hrobu, kde nájdete miesto jeho ukrižovania, balzamovania i uloženia jeho tela, mali by ste sa započúvať do vyvolávania muezína, ktorý vyzýva veriacich moslimov k modlitbám. Ale tiež ochutnať čerstvú pomarančovú alebo granátovú šťavu, ochutnať skvelý falafel, ale aj mnohé druhy čerstvého pečiva, aby ste vládali kráčať ďalej a ďalej, aby ste objavili, čo sa skrýva za najbližším rohom.

               O vašu bezpečnosť sa na každom kroku stará izraelská armáda a polícia, na ktorú sa v prípade akýchkoľvek problémov môžete obrátiť. Ak ste ako tak zbehlí v angličtine, dorozumiete sa s každým.  Z návštevy Jeruzalemu si odnesiete hlboké emotívne zážitky, ktoré aj vás samých prekvapia. Na tento výlet nikdy nezabudnete.

 

Pár praktických rád:

Z letiska v Tel Avive sa do Jeruzalema dostanete autobusom č. 485, tu vystúpite na Central bus station, kde prestúpite do light train, čo je vlastne električka, ktorá vás dovezie do centra mesta, vystúpite na zastávke Damascus gate a ste tam. Peši potom cez Damašskú bránu vstúpite do starého mesta. Ten istý postup, v obrátenom garde, použijete na cestu z Jeruzalema na letisko Ben Gurion v Tel avive. Lístky na autobus si kúpite u šoféra autobusu. Lístky na električku sa kupujú z automatu na zastávke, ale to si asi nedokážete kúpiť sami a tak poprosíte okolostojacich domorodcov a tí vám vďačne pomôžu.

Čo sa oblečenia týka, neodporúčajú sa krátke nohavice, holé ruky a v niektorých prípadoch ani odkryté hlavy, šálik vo vašom ruksaku sa môže hodiť.

Obyvatelia mesta sú vľúdni, usmievaví a radi pomôžu. Všetci hovoria, obchodujú a telefonujú trochu hlasnejšie, než je u nás zvykom. Jeruzalemské ženy (zahalené – nezahalené), sú krásne nalíčené, fotografovať ich a ich deti bez osobného súhlasu nie je žiadúce.

Na letisku očakávajte dôslednú kontrolu svojich batožín, kufor si nezamykajte, je viac než pravdepodobné, že váš kufor otvoria, skontrolujú, vložia doň lístok s informáciou o vykonanej kontrole, čo zistíte až doma, keď svoje batožiny otvoríte.

Vaša Dáša

 


Prevádzkované na Joomla! Supported by: and