English (United Kingdom)Slovenčina (Slovenská republika)

Pravidlá pre príručnú batožinu

Zvýšené bezpečnostné opatrenia na všetkých letiskách EÚ majú za následok striktné pravidlá, určujúce čo môžete a čo nesmiete prenášať vo Vašej príručnej batožine. Je preto dôležité mať na zreteli nasledovné pravidlá už pri balení batožiny, predídete tým zbytočným zdržaniam a nepríjemnostiam pri bezpečnostných kontrolách.


Podmienky prepravy batožiny jednotlivých leteckých spoločností

Ryanair (Atény, Barcelona-Girona, Birmingham, Brusel-Charleroi, Bologna, Dalaman, Dublin, Eindhoven, Edinburgh, Leeds Bradford, Londýn-Stansted, Madrid, Malta, Manchester, Miláno-Bergamo, Niš, Eilat-Ovda, Pafos, Paríž-Beauvais, Rím-Ciampino, Solún)

Iba apríl - október: (Alghero, Burgas, Malaga, Korfu, Palma de Mallorka)

Príručná batožina: Len cestujúci so zakúpeným prioritným nástupom (poplatok 6 € v čase rezervácie letenky) si môžu vziať od 1. novembra 2018 bezplatne na palubu dve príručné batožiny (1 ks s rozmermi 55x40x20 cm a 1 kus s rozmermi 40x20x25 cm). Cestujúci, ktorí si nezakúpia prioritný nástup, si môžu zdarma vziať len malú príručnú batožinu (rozmery 40x20x25 cm).

Podaná batožina: Za poplatok možno prepraviť batožinu s hmotnosťou 10 kg (poplatok 8 € pri rezervácii letenky, 10 € na letisku, resp. dodatočne do 40 minút pred odletom), resp. batožinu s hmotnosťou 20 kg.

 

Pobeda (Moskva)

Príručná batožina: menšie predmety s rozmermi do 36 x 30 x 27 cm bezplatne (dámska kabelka, dáždnik, knihy a časopisy, pomocná palička na chodenie, kytica kvetov, kabát, obal na fotoaparát či kameru, notebook, obal na odev, jedlo počas doby trvania letu, detská sedačka)

Podaná batožina: 1 kus batožiny do 10 kg za poplatok 7 € (súčet troch strán do 203 cm), 1 alebo viac kusov batožiny do 20 kg za poplatok 22 € (súčet troch strán do 203 cm)

 

flydubai (Dubaj a s prestupom cez Dubaj aj Bangkok v Thajsku, Colombo na Srí Lanke, Maledivy, Omán a iné)

Príručná batožina: 1 kus batožiny s rozmermi max. 56 cm x 45 cm x 25 cm do 7 kg bezplatne a 1 kus kabelky alebo notebooku bezplatne

Podaná batožina: max. 3 kusy batožiny spolu (max. rozmery 75 cm x 55 cm x 35 cm), spoločná váha nesmie presiahnuť predplatený limit (štandardne batožina s hmotnosťou 20 kg bezplatne, možnosť zvýšiť na 30 kg alebo 40 kg za poplatok, pričom jeden kus nesmie vážiť viac ako 32 kg)

 

Wizz Air (Skopje, Kyjev, Tuzla, Varšava, Sofia, Londýn-Luton)

Príručná batožina:  Cestujúci, ktorí si nezakúpia prioritný nástup, si môžu bezplatne vziať od 1. novembra 2018 so sebou len 1 kus batožiny s rozmermi max. 40 cm x 30 cm x 20 cm bezplatne (dámska kabelka, batoh, menšia taška). Len cestujúci so zakúpeným prioritným nástupom (Wizz Priority) si môžu od novembra vziať na palubu bezplatne 2 kusy príručnej batožiny (1 ks kufor na kolieskach s rozmermi max. 55x40x23 cm a 1 ks batožiny s rozmermi 40x30x20 cm).

Podaná batožina: za poplatok batožina s hmotnosťou 10 kg, 20 kg alebo 32 kg

 

České aerolínie (Praha, Košice)

Príručná batožina: 1 kus batožiny bezplatne s rozmermi 55 cm x 45 cm x 25 cm s hmotnosťou 8 kg alebo 12 kg, podľa typu letenky

Podaná batožina: 1 alebo 2 ks batožiny do 23 kg, resp. 32 kg s rozmermi max. 203 cm, podľa typu letenky

 

Travel Service, Smartwings (väčšina dovolenkových charterových letov)

Príručná batožina: 1 kus batožiny do 5 kg s rozmermi max. 56 cm x 45 cm x 25 cm bezplatne

Podaná batožina: 1 kus batožiny do 15 kg bezplatne


Air Cairo (Hurghada, Marsa Alam)

Príručná batožina: 1 kus batožiny do 7 kg bezplatne

Podaná batožina: 1 kus batožiny do 23 kg bezplatne, poplatok za každý kilogram navyše je 5 €

 

Georgian Airways (Tbilisi)

Príručná batožina: 1 kus batožiny do 8 kg bezplatne, max. 115 cm

Podaná batožina: 1 kus batožiny do 23 kg bezplatne, max. 158 cm


 • Laptopy/elektronika

Je dovolené vziať so sebou na palubu predmety spotrebnej elektroniky (ako napríklad laptop, CD/MP3 prehrávač, sušič na vlasy). Tieto predmety však budú musieť byť vyňaté z batožiny počas bezpečnostnej kontroly.

 • Dôležité medicínske prístroje / zariadenia

Máte povolené vziať na palubu medicínske a zdravotnícke prístroje, ak je to nevyhnutné pre Vašu cestu. Zariadenia budú kontrolované oddelene a ich prenos musí byť doložený podpornou kvalifikovanou dokumentáciou, ako napríklad sprievodný list od Vášho ošetrujúceho lekára.

 • Iné predmety

Detské kočíky, pomôcky na chodenie a invalidné vozíky sú tiež povolené na prepravu v kabíne, ale najskôr budú musieť prejsť bezpečnostnou kontrolou.

 • Nadrozmerné predmety

Akýkoľvek kus príručnej batožiny, presahujúci povolené rozmery 56cm x 45cm x 25cm, nebude povolené vziať na palubu lietadla. Takáto batožina (s výnimkou hudobných nástrojov) musí byť zapísaná pri check-in procedúre.

 • Hudobné nástroje

Ak plánujete cestovať s rozmerným hudobným nástrojom, odporúčame Vám kontaktovať Vašu leteckú spoločnosť ešte pred rezerváciou leteniek, keďže môže byť od Vás vyžadované napríklad zakúpenie extra miesta v lietadle. Každý hudobný nástroj, braný na palubu, bude musieť byť podrobený bezpečnostnej kontrole.


Tekutiny v príručnej batožine


Ak je to možné, mali by ste baliť tekutiny v rámci svojej zapísanej batožiny, keďže platia určité obmedzenia o množstve tekutín, ktoré smiete mať vo Vašej príručnej batožine.

Pod pojmom tekutiny sa myslia:

 • všetky nápoje, včítane vody, polievok a sirupov
 • kozmetika a drogéria, včítane krémov, olejov, parfumov, rúžov a očných liniek
 • spreje, včítane peny na holenie, laku na vlasy a dezodorantov
 • pasty, včítane zubnej pasty
 • gély, včítane vlasových a sprchových gélov
 • roztoky na kontaktné šošovky
 • akékoľvek iné roztoky a predmety podobnej konzistencie

Ak potrebujete určité tekutiny počas letu, môžete ich vziať na palubu v limitovanom množstve:

 • obaly nesmú mať viac ako 100ml
 • predmety musia byť uzavreté v priehľadnom uzatvárateľnom plastovom vrecúšku s maximálnym objemom 1 litra a rozmermi max. 20cm x 20cm
 • obsah vrecúška musí byť rozložený tak, aby sa vrecúško mohlo uzatvoriť
 • vrecúško nesmie byť zauzlené alebo zaviazané
 • každý pasažier môže mať so sebou iba 1 ks takýchto vreciek
 • vrecúško musí byť podrobené kontrole zvlášť počas bezpečnostnej prehliadky

Nádoby väčšie ako 100 ml (mimo nevyhnutných liekov) nebude možné preniesť cez bezpečnostnú kontrolu, ani v prípade, že nie sú úplne plné.

Zapaľovače

Počas letu je povolený jeden zapaľovač na osobu. Zapaľovače sú považované za tekutiny a mali by byť uskladnené  vnútri plastového vrecúška alebo kontrolované samostatne. Zapaľovač musíte držať pri sebe počas celého letu.

je veľmi dôležité, že zapaľovač:

 • nevložíte do príručnej batožiny
 • nevrátite do príručnej batožiny po vykonaní kontroly

Dôležité lieky, včítane inhalátorov a tekutých výživových doplnkov

Je povolené vziať do príručnej batožiny dôležité lieky s objemom väčším ako 100ml, za predpokladu:

 • predchádzajúceho súhlasu leteckej spoločnosti a letiska, z ktorého odlietate
 • podpornej dokumentácie od kvalifikovaného medicínskeho profesionála (napr. sprievodný list od Vášho lekára alebo lekársky predpis)

Pamätajte na fakt, že by ste mali baliť do svojej príručnej batožiny iba to, čo naozaj potrebujete počas letu. Dodatočné zásoby liekov môžu byť uložené v zapísanej batožine.

Detská strava a detské mlieko

Je povolené vziať na palubu v rámci príručnej batožiny detskú stravu, mlieko a sterilizovanú vodu.  To zahŕňa:

 • sójové mlieko pre kojencov
 • sterilizovaná voda pre kojencov (musí byť v detskej fľaši)
 • materské mlieko alebo jeho náhrada pre kojencov
 • detská strava v rôznej konzistencii

Máte povolené vziať množstvo stravy, postačujúce na celú cestu. V niektorých prípadoch môže množstvo presahovať 100ml. Dospelá osoba, prenášajúca detskú stravu alebo mlieko môže byť požiadaná, aby ju počas bezpečnostnej kontroly ochutnala.

Tekutiny, kúpené na letisku

Je povolené vziať na palubu akékoľvek tekutiny, zakúpené po absolvovaní bezpečnostnej kontroly, keďže tieto prechádzajú samostatnou kontrolou. Tekutiny zahŕňajú vodu vo fľaši, víno a alkohol a parfumy a kozmetiku v ľubovoľnej veľkosti.

 

Reklama
Prevádzkované na Joomla! Supported by: and